czwartek, 22 marca 2012

Z ROZMÓW matki z córką...

Bawimy się z Nastką w rozmowy przez telefon. Moje dziecko udaje, że dzwoni do kogoś i mówi: "Halo", po czym następuje kilka minut monologu. Wtedy do zabawy włączyłam się ja. Udaję, że dzwonię:
- Halo!
Moje dziecko spojrzało się na mnie oburzone i mówi:
- Nie! Moje halo.

;)
W międzyczasie jadłyśmy marchewkę. Nastka zabrała mi moją i położyła obok siebie na talerzu. Kiedy odchodziła od talerza, spojrzała na mnie, wskazała na marchewkę i powiedziała:
- Nie ruszaj! Moja marchewka.

Tak więc wyszłam w ciągu kilku minut na ściągacza i podjadacza ;)

Dobrą MAMĄ być!


Jestem mamą 2-latki. 2-latki bardzo samodzielnej i pomysłowej w pewnych kwestiach (wszystko chce robić sama, teraz np. gania z moim zaparzaczem do herbaty i wysysa z niego właśnie herbatę ;), w innych już mniej (np. nocnik). 2-latki, która każdego dnia przemeblowuje mój świat i sprawia, że coraz bardziej tracę poczucie własnej wartości. O co mi w tym momencie chodzi? No cóż, chodzi mi o to, że ostatnio coraz częściej zastanawiam się, czy dobrze z nią postępuję, dobrze wychowuję. Coraz częściej mam wyrzuty sumienia, że popełniam błędy. Bo przecież te błędy odbijają się na jej psychice. Może za mało wychodzimy na dwór? Za mało uczymy się nowych rzeczy? Może stosuję za dużo zakazów, przez co mogę zniechęcić ją do poznawania świata? A może wręcz przeciwnie: ustalonych zakazów i zasad jest za mało, przez co może stać się rozwydrzonym bachorem, jakich dziś wiele? Każdego dnia, na każdym koku mam tysiące wątpliwości, czy dobrze postępuję w stosunku do Nastki, czy nie przekazuję jej złego przykładu, czy nie pokazuję jej źle, jak ma żyć.
Chciałabym, żeby Nastka wyrosła na inteligentną, szczerą, miłą, życzliwą, świadomą swojej wartości kobietę, której nie gnębią ciągłe kompleksy. Kobietę potrafiącą o siebie zadbać, zarówno pod względem urody, jak i innych aspektów życia. Kobietę pełną energii, pasji, walczącą o swoje, pomocną, dbającą o rodzinę i przyjaciół. Chciałabym, żeby mój Loczek wyrósł na osobę, która uważa, że chcieć to móc, osobę nie bojącą się wyzwań, lubiącą poznawać świat, otwartą na ludzi i życie. 
Chciałabym być przyjaciółką swojej córki, żeby między nami pojawiła się ta fantastyczna więź, która pojawia się między córką a matką. Chciałabym, żebyśmy w przyszłości chodziły razem na zakupy, radziły się siebie w różnych kwestiach, żeby Nastka się mi zwierzała i wiedziała, że może na mnie liczyć. 
Chciałabym być po prostu dobrą MAMĄ...

PS Właśnie szukałam na kompie zdjęć Nastki z ostatniego roku, ale gdzieś je wcięło. Chyba się zapłaczę ;(
PS2 Sądzę, że nie muszę wyjaśniać, dlaczego na Nastkę mówimy Loczek ;) Ma takie loki, że naprawdę nie wiem, jak ją czesać.
PS3 A już niedługo: SIEJEMY I SZYJEMY!